Kalisie voňavá do květináče


Kalisie voňavá je původem z Mexika, ale můžeme ji velice snadno pěstovat i u nás doma v květináči. Využití kalisie je opravdu všestranné, neboť je považována za přírodní antibiotikum. V posledních letech se kalisii přisuzuje také i podpora a prevence léčby rakoviny. Její masité listy připomínají listy aloe vera, anebo světlé dracény. Kalisie může dorůstat až do výšky jednoho metru. V dospělosti kalisie pouští dlouhé liánovité, nafialovělé oddenky, ve kterých se právě nacházejí její nejúčinnější látky. K léčbě se z kalisie používají listy, nejlépe dvacet centimetrů dlouhé, anebo právě tyto liánovité oddenky, které jsou nejúčinnější.

aloe

Kalisie je léčivou rostlinou

Kalisii můžeme pěstovat doma v květináči. Od jara do podzimu může být kalisie umístěna také venku. Tato rostlina není náročná na pěstování, a běžně ji seženeme jako sazečku i jako vzrostlou rostlinu.
Vliv kalisie na naše zdraví:

o   Napomáhá léčbě různých alergií
o   Podporuje léčbu kardiovaskulárních chorob.
o   Napomáhá při léčbě revmatismu.
o   Účinná při očních a infekčních onemocnění.
o   Má silné tonizující a protizánětlivé účinky.
o   Účinný detoxikační prostředek.
o   Léčí podrážděnou pokožku a různé vyrážky.
o   Účinná na drobné popáleniny a řezné ranky.
o   Napomáhá při léčbě a prevenci rakoviny.
o   Podporuje léčbu cyst v prsou, cukrovky a slinivky.
o   Snižuje vysoký krevní tlak.
o   Napomáhá při problémech se štítnou žlázou.

rostlina

Jak se kalisie připravuje

Listy a oddenky kalisie je před zpracováním třeba uložit do sáčku a ponechat několik dní v lednici odležet. Během této doby se v listech a oddencích dodatečně vytvoří dostatečné množství rostlinných biogenních stimulátory, jež zvyšují léčivost a účinnost kalisie.
Odvar z kalisie
Jeden velký list kalisie povaříme na mírném ohni ve skle, anebo smaltované nádobě v jednom litru vody po dobu patnácti minut.

Posted in Nezařazené