Patchwork a jeho historie

Historie patchworku je poměrně dlouhá. Nejvíce starým a dochovaným je zřejmě patchwork, který pochází z Číny. Vytvořený byl nejspíš v osmém, nebo devátém století. V sedmnáctém století si patchwork velice oblíbili lidé v Anglii. V tamních domácnostech se využíval především při výrobě přehozů a také závěsů. Obliba pocházela ze spořivosti Angličanů, kdy se snažili alespoň nějak zužitkovat zachovalé části starších oděvů a celkově látek. Později se společně s osadníky patchwork dostal do Ameriky, kde tento styl výroby textilu také získal velikou popularitu.
kytičkované látky

Patchwork v dnešních domácnostech

Láká-li vás vyzkoušet si výrobu textilních dekorací z patchworku, máme pro vás několik tipů.
§  Z kontrastních čtverců, například z bavlněné látky, můžete velmi snadno ušít například přehoz na postel, kde vypadá velmi vkusně.
§  Patchwork můžete využít i na povlaky na polštářky. Textilní povlak, na který zužitkujete drobné dílky látek, budou vypadat na dřevěné lavici, nebo jednobarevné pohovce velice efektivně a oživí váš interiér. 
Při vytváření patchworku se sešíváme různě velké, rozličně zbarvené, nebo vzorované kousky textilií tak, aby společně vytvořily určitý geometrický vzor. Výslednou látku potom podšijeme rounem, nebo postačí i vatelín, a vhodně prošijeme. Tím nám vznikne stylová a originální teplá deka, nebo i přehoz.
barevný přehoz

Kam s ním?

Takto vámi vytvořené záplatované dekorace můžete hravě využít kdekoliv v interiéru, nejenom u vás doma, ale třeba i na chatě, nebo i chalupě. Jeho neotřelý rustikální dekor je pro takové prostředí přímo dělaný. V rustikálně zřízeném interiéru drobné i větší patchworkové vzory nádherně ladí a vytvářejí útulný prostor. Patchwork, který si vytvoříte, se perfektně uplatní:
§  na přehozech na postel
§  na různých dekách
§  na povlacích polštářů i malých polštářků
§  na sedácích a opěrácích
§  na závěsech
§  na ubrusech a prostíráních
§  na košíkách na pečivo
§  na vonící pytlíčky s bylinkami
§  na obalech na knihy
 

Posted in Nezařazené