Shopaholismus

Kdo by rád nenakupoval, všude samé výhodné ceny, sezónní slevy, obchody narvané k prasknutí, a co teprve internetové e-shopy a k tomu pocit, že nemáte co na sebe, také to znáte? Ale pozor, i nakupování, pokud přeroste určitou hranici, se může stát nebezpečným. Není sice přímo život ohrožující jako je užívání drog, léků, nadměrné pití alkoholu, ale porucha to určitě je a není nikde jinde než v hlavě. A proto by se tak k ní mělo přistupovat, včas jí odhalit a úspěšně vyléčit. Co opravdu hrozí, jsou finanční problémy, protože peněženka ani účet nejsou bezedné a mohou tak člověka přivést až k finančnímu krachu, horším případě k zadlužení na několik dalších let dopředu. Pokud dotyčný propadne emotivním pocitům, které zažívá při nakupování, je toto označováno termínem – oniománie. V případě trvalé závislosti se pak jedná přímo o shopaholismus.
nákup blondýny přes pc

Pokud jen občas vyrazíte s dobrou přítelkyní po obchodech a koupíte si nějakou pěknou věc, ať už halenku, sukni, šaty, kabelku nebo boty, rozhodně se nemusíte obávat toho, že by se jednalo o nějakou duševní poruchu. Ale pokud nakupováním řešíte psychické problémy a hledáte nějaký způsob úniku od všedního, běžného života, pak už to normální není. To, že už se nejedná o běžné nakupování, lze rozpoznat z toho, že si pořizujete naprosto nepotřebné a zbytečné věci. Navíc se problémy mohou stupňovat a jejich následky mohou napáchat nedozírnou škodu, kromě dluhů mohou zničit i celou rodinu a vyvolat depresivní stavy.
pět dívek na nákupech

Vyhnout se shopaholismu je možné, je to závislost jako každá jiná. Nakupujte jen to, co opravdu potřebujete a hlavně, na co máte peníze. Berte s rezervou nabídky slev a jiných lákadel obchodníků. To, co opravdu nutně potřebujete, zapište na kousek papíru a držte se tohoto seznamu. V samotném obchodě se zbytečně dlouho nezdržujte. Ideální je vzít si jen takovou částku, kterou budete potřebovat, platební kartu nechte doma, pak nemáte šanci utratit nic navíc.