Co si počít s andropauzou

Od přibližně 30 let věku klesá u mužů postupně hladina testosteronu. Testosteron je mužský hormon produkovaný varlaty a nadledvinkami. Pomáhá budovat svaly, ovlivňuje sexuální chování, tvorbu krevních buněk v kostní dřeni, metabolismus lipidů a sacharidů, prostatu atd. Pokles však neprobíhá u všech mužů stejně. Někdo může pociťovat na sobě příznaky nedostatku testosteronu již po čtyřicítce, jiný mnohem později.

stříkačka a ampulky

  • fyzické příznaky: ztráta energie, osteoporóza (snížení výšky), sklon k obezitě, úbytek svalové hmoty
  • psychické příznaky: deprese, úzkosti, výkyvy nálad, problémy se spánkem

  • sexuální problémy: snížení libida, problémy s erekcí a následkem zvětšené prostaty i s močením

Stejně jako u žen menopauza, je postupný pokles hladiny testosteronu u mužů přirozeným projevem stárnutí a nelze tuto situaci úplně zvrátit. Pro oddálení tohoto stavu se doporučuje nekouřit, hlídat si cholesterol, cvičit, omezit alkohol a věnovat se i duševní hygieně.
venkovní posilovna


Pokud jsou problémy silné nebo nastoupí příliš brzy, může lékař zvážit hormonální substituční léčbu, která spočívá v injekčním podávání testosteronu, polykání kapslí nebo v nejméně zatěžujícím používání náplastí. Tento způsob léčby má však i své vedlejší účinky a není vhodný pro všechny. Samozřejmě prvním krokem je svěřit se s obtížemi svému lékaři, což pro mnoho mužů bývá problém. Takový typ muže může vyzkoušet různé volně prodejné doplňky stravy, které slibují zlepšení fyzické i psychické. Doporučováno je např. užívání kotvičníku zemního (Tribulus terrestris), což je bylina obsahující látky, které by měly podporovat a normalizovat funkce močové, nervové i kardiovaskulární soustavy. V neposlední řadě slibuje zlepšení libida i hladin pohlavních hormonů. Zakoupit lze ve formě čaje, kapslí či bylinných kapek, výhodnější je užívání v koncentrované podobě. Tak proč ho nevyzkoušet.