Tajemství počítačových sítí

Většinu z nás by ani nenapadlo, jak složitým procesem může být provoz počítačových sítí. Obecně nám tato síť uskutečňuje vzájemnou výměnu informací mezi dvěma či více počítači. Od roku 2017 je většina sítí připojena ke globální celosvětové síti „Internet“, která pro svůj provoz využívá různých druhů protokolů TCP/IP. O těch se zmíním později.
 účetní program

Něco málo o historii

Před nástupem sítí se informace mezi počítači šířily složitějšími způsoby. Dost možná jedním z nejstarších přenosů byl přenos dat pomocí disket, které nám uchovávali oproti dnešní době zlomek toho, co dnešní harddisky. Nejčastěji 1,1 – 2,88 mb. Poté byly vytlačovány lepšími a rychlejšími přenašeči informací, jako například CD a DVD disky. Spolu s nimi se začali objevovat i sítě.
připojení přes pc

Druhy sítí

 
Jednou z prvních sítí, které se začali používat byly sítě lokální, ve zkratce“LAN“. Ty byly ze začátku pro maximálně deset počítačů. Dnes už jsou však tyto sítě na daleko lepší úrovni. Převážně se s nimi můžeme setkat u menších firem či vícepodlažních kanceláří. Je zde však nutná podmínka a to, že musí mít všechny počítače v této síti stejný protokol. Pak tu máme sítě metropolitní  ve zkratce „MAN“, ty jsou veřejné s vysokou rychlostí a dosahem až 80 km. Podporují data a hlas. Jako poslední zde uvádím sítě rozlehlé ve zkratce „WAN“. Se zvyšováním nároků na větší dosah byla vytvořeny sítě rozlehlé, jenž mohou propojovat až desítky uživatelů.
 

Pár protokolů nakonec

 
Aby vše fungovalo jak má, tak musí probíhat mezi jednotlivými prvky skvělá a bezchybná komunikace. To má na starost „Síťová architektura“. Ta má ještě určité vrstvy, které mají své specifické funkce. Ty nám pak právě definují protokoly. Řečeno jednodušeji, protokoly jsou určitá pravidla podle kterých dochází ke komunikaci a výměně údajů mezi jednotlivými vrstvami. Proto jsou protokoly tak důležité. Nejpoužívanějšími protokoly jsou sady protokolů TCP/IP.

Posted in Nezařazené